Termowizor Pulsar Quantum Lite XQ 30V

Pulsar postanowił uzupełnić linię swoich produktów o kamerę termowizyjną w przystępnej cenie. Pulsar Quantum Lite XQ wyposażono w nowy typ obiektywu oraz niechłodzoną matrycę termoczułą wykonaną w technologii 17 µm, co umożliwiło zwiększenie powiększenia bazowego do 2,5×. Powiększenie można zwiększyć cyfrowo jeszcze bardziej – dwukrotnie (do 5×) i czterokrotnie (do 10×). Odbywa się to jednak kosztem jakości obrazu, którego ziarnistość wyraźnie wzrasta.

Podstawowe elementy urządzenia to: mikrobolometer o rozdzielczości 384 × 288 pikseli, obiektyw germanowy o ogniskowej 30 mm oraz mrozoodporny wyświetlacz OLED o rozdzielczości 640 × 480 pikseli. Zaletą urządzenia jest wysoka częstotliwość odświeżania obrazu (50 Hz), co pozwala na obserwację szybko przemieszczających się obiektów. Funkcjonalność produktu podnoszą trzy predefiniowane tryby obrazu: do prowadzenia obserwacji w mieście, w lesie oraz do identyfikacji obserwowanego obiektu. Dodatkowo mamy do dyspozycji siedem trybów barwnych ułatwiających identyfikację cieplejszych obszarów obserwowanego obiektu. W uproszczonym oszacowaniu odległości do celu pomocne są elektronicznie wyświetlane rysy dalmiercze z sylwetkami zająca, dzika i jelenia oraz odległościami w metrach dla sytuacji, kiedy zwierzę mieści się dokładnie pomiędzy nimi.

Termowizor zasilany jest czterema bateriami lub akumulatorami AA. W komplecie z urządzeniem otrzymujemy zapasowy zasobnik na baterie w funkcjonalnej pochewce – jeśli planujemy dłuższe polowanie, lepiej zabrać ze sobą zapasowy zestaw. Do produktu dołączono także ładowarkę samochodową umożliwiającą doładowanie akumulatorów bezpośrednio w urządzeniu. Czas działania można znacznie wydłużyć przez zastosowanie opcjonalnych zewnętrznych batterypacków o dużej pojemności

Uruchomienie termowizora – od naciśnięcia przycisku do pojawienia się obrazu w wyświetlaczu – zajmuje około 6 s. Wyświetlacz można też wyłączyć, jeżeli na pewien czas przerywamy obserwację. Warto korzystać z tej opcji, gdyż znacznie wydłuża to pracę urządzenia na jednym komplecie baterii.

Przyciski sterujące (włączania, kalibracji, sterowania powiększeniem) umieszczono na górnej powierzchni obudowy. Przyciski są na tyle duże i wygodne, że sprzęt można bez kłopotu obsługiwać w rękawicach. Bardziej zaawansowane funkcje termowizora są dostępne po naciśnięciu przycisku menu. W trybie standardowym przycisk ten obsługuje jasność i kontrast. Po jego dłuższym przytrzymaniu w polu wyświetlacza pojawia się menu, w którym możemy ustawiać m.in. tryb predefiniowany, rodzaj trybu barwnego, obrót obrazu, a także godzinę.

Obudowa termowizora została wykonana z włókna węglowego i pokryta gumą. Na korpusie umieszczono szynę Weavera pozwalającą na dołączenie dodatkowych akcesoriów oraz dwa gwintowane otwory służące do montażu urządzenia na statywie. Obiektyw termowizora jest chroniony zintegrowaną dwulistkową kurtyną, rozsuwaną i zamykaną poprzez obrót pierścienia osłony.

Quantum Lite nie ma możliwości zapisu obserwowanego obrazu bezpośrednio w urządzeniu. Możemy to jednak zrobić po podłączeniu termowizora do przenośnego rejestratora MPR za pomocą analogowego wyjścia video.

W czasie obserwacji na marginesie pola widzenia wyświetlana jest ikonka trybu, aktualne powiększenie, godzina oraz stan naładowania akumulatorów. W praktycznym wykorzystaniu w łowisku urządzenie wykrywa zwierzęta wielkości sarny czy średniego dzika, w zależności od temperatury tła, z odległości 600–800 m, natomiast przy dystansie 150–200 m są widoczne w stopniu umożliwiającym bezbłędną identyfikację. Dzięki wyświetlaczowi o dużej rozdzielczości z możliwością regulacji koloru wyświetlania i jego jaskrawości nocna obserwacja nie męczy wzroku i nie powoduje znacznego zwężenia źrenicy. W rezultacie po odłożeniu termowizora nie występuje efekt olśnienia uniemożliwiający skorzystanie z tradycyjnej optyki – czy to obserwacyjnej, czy celowniczej.

Podsumowując, Pulsar Quantum Lite XQ 30V to solidne i funkcjonalne urządzenie termowizyjne, oferujące funkcjonalności dostępne dotychczas wyłącznie w urządzeniach przeszło dwukrotnie droższych. Przy cenie 6499 zł prezentowany termowizor oferuje najlepszy stosunek jakości do ceny. Wróżymy rynkowy sukces.

PRZECZYTAJ PEŁNĄ WERSJE / PRZECZYTAJ PEŁNĄ WERSJE

ZOBACZ TEŻ

Kolekcjoner

Retro

Można zaryzykować tezę, że łowiectwo jest tym, co nas jako gatunek uczłowieczyło. Pierwsze narzędzia powstały, aby skuteczniej polować. Pierwotny człowiek musiał współpracować,...Keppeler & Titan

Testy

Dozwolony w większości europejskich krajów dystans polowania ograniczony do 200 m wynika z konieczności bezbłędnego rozpoznania zwierzyny, do której zamierzamy oddać strzał, a...Świat na głowie Autor: Mariusz Góral

Przeczytaj

Ostatnio przeczytałem gdzieś w internecie artykuł o brodach i o tym, dlaczego stały się modne i co panowie chcą zamanifestować, nosząc zarost. Jako posiadaczowi brody nieszczególnie...Z etyką w sercu Autor: ks. Tomasz Nogaj

Z czym do lasu

Polowanie z łukiem jako jedna z najstarszych form myślistwa przeżywa dziś swój renesans. Wiele krajów Europy i świata powraca do łuku jako dopuszczonego przez prawo sposobu...REKLAMA
© magazyn sezon 2016