Termowizor Pulsar Quantum Lite XQ 30V

Pulsar postanowił uzupełnić linię swoich produktów o kamerę termowizyjną w przystępnej cenie. Pulsar Quantum Lite XQ wyposażono w nowy typ obiektywu oraz niechłodzoną matrycę termoczułą wykonaną w technologii 17 µm, co umożliwiło zwiększenie powiększenia bazowego do 2,5×. Powiększenie można zwiększyć cyfrowo jeszcze bardziej – dwukrotnie (do 5×) i czterokrotnie (do 10×). Odbywa się to jednak kosztem jakości obrazu, którego ziarnistość wyraźnie wzrasta.

Podstawowe elementy urządzenia to: mikrobolometer o rozdzielczości 384 × 288 pikseli, obiektyw germanowy o ogniskowej 30 mm oraz mrozoodporny wyświetlacz OLED o rozdzielczości 640 × 480 pikseli. Zaletą urządzenia jest wysoka częstotliwość odświeżania obrazu (50 Hz), co pozwala na obserwację szybko przemieszczających się obiektów. Funkcjonalność produktu podnoszą trzy predefiniowane tryby obrazu: do prowadzenia obserwacji w mieście, w lesie oraz do identyfikacji obserwowanego obiektu. Dodatkowo mamy do dyspozycji siedem trybów barwnych ułatwiających identyfikację cieplejszych obszarów obserwowanego obiektu. W uproszczonym oszacowaniu odległości do celu pomocne są elektronicznie wyświetlane rysy dalmiercze z sylwetkami zająca, dzika i jelenia oraz odległościami w metrach dla sytuacji, kiedy zwierzę mieści się dokładnie pomiędzy nimi.

Termowizor zasilany jest czterema bateriami lub akumulatorami AA. W komplecie z urządzeniem otrzymujemy zapasowy zasobnik na baterie w funkcjonalnej pochewce – jeśli planujemy dłuższe polowanie, lepiej zabrać ze sobą zapasowy zestaw. Do produktu dołączono także ładowarkę samochodową umożliwiającą doładowanie akumulatorów bezpośrednio w urządzeniu. Czas działania można znacznie wydłużyć przez zastosowanie opcjonalnych zewnętrznych batterypacków o dużej pojemności

Uruchomienie termowizora – od naciśnięcia przycisku do pojawienia się obrazu w wyświetlaczu – zajmuje około 6 s. Wyświetlacz można też wyłączyć, jeżeli na pewien czas przerywamy obserwację. Warto korzystać z tej opcji, gdyż znacznie wydłuża to pracę urządzenia na jednym komplecie baterii.

Przyciski sterujące (włączania, kalibracji, sterowania powiększeniem) umieszczono na górnej powierzchni obudowy. Przyciski są na tyle duże i wygodne, że sprzęt można bez kłopotu obsługiwać w rękawicach. Bardziej zaawansowane funkcje termowizora są dostępne po naciśnięciu przycisku menu. W trybie standardowym przycisk ten obsługuje jasność i kontrast. Po jego dłuższym przytrzymaniu w polu wyświetlacza pojawia się menu, w którym możemy ustawiać m.in. tryb predefiniowany, rodzaj trybu barwnego, obrót obrazu, a także godzinę.

Obudowa termowizora została wykonana z włókna węglowego i pokryta gumą. Na korpusie umieszczono szynę Weavera pozwalającą na dołączenie dodatkowych akcesoriów oraz dwa gwintowane otwory służące do montażu urządzenia na statywie. Obiektyw termowizora jest chroniony zintegrowaną dwulistkową kurtyną, rozsuwaną i zamykaną poprzez obrót pierścienia osłony.

Quantum Lite nie ma możliwości zapisu obserwowanego obrazu bezpośrednio w urządzeniu. Możemy to jednak zrobić po podłączeniu termowizora do przenośnego rejestratora MPR za pomocą analogowego wyjścia video.

W czasie obserwacji na marginesie pola widzenia wyświetlana jest ikonka trybu, aktualne powiększenie, godzina oraz stan naładowania akumulatorów. W praktycznym wykorzystaniu w łowisku urządzenie wykrywa zwierzęta wielkości sarny czy średniego dzika, w zależności od temperatury tła, z odległości 600–800 m, natomiast przy dystansie 150–200 m są widoczne w stopniu umożliwiającym bezbłędną identyfikację. Dzięki wyświetlaczowi o dużej rozdzielczości z możliwością regulacji koloru wyświetlania i jego jaskrawości nocna obserwacja nie męczy wzroku i nie powoduje znacznego zwężenia źrenicy. W rezultacie po odłożeniu termowizora nie występuje efekt olśnienia uniemożliwiający skorzystanie z tradycyjnej optyki – czy to obserwacyjnej, czy celowniczej.

Podsumowując, Pulsar Quantum Lite XQ 30V to solidne i funkcjonalne urządzenie termowizyjne, oferujące funkcjonalności dostępne dotychczas wyłącznie w urządzeniach przeszło dwukrotnie droższych. Przy cenie 6499 zł prezentowany termowizor oferuje najlepszy stosunek jakości do ceny. Wróżymy rynkowy sukces.

PRZECZYTAJ PEŁNĄ WERSJE / PRZECZYTAJ PEŁNĄ WERSJE

ZOBACZ TEŻ

Helion XP50

Testy

Termowizor Pulsar Helion XP 50 Paradoksalnie całoroczny okres polowań na lochy oraz konieczność ograniczenia liczebności dziczej populacji stawia przed etycznymi myśliwymi wyższe wymagania...Między lufą a wilkiem Autor: Eugeniusz Pudlis

Przeczytaj

Jeleń na makatkach – symbol kiczu i bezguścia – odszedł do lamusa. Ale ten realny, buszujący w polskich lasach, przeżywa swoje apogeum. W ciągu ostatnich 12 lat podwoił swój...Kolekcjoner

Retro

Można zaryzykować tezę, że łowiectwo jest tym, co nas jako gatunek uczłowieczyło. Pierwsze narzędzia powstały, aby skuteczniej polować. Pierwotny człowiek musiał współpracować,...Zabijam więc jestem Autor: Zbigniew Ciemniewski

Z czym do lasu

Ostatnie tygodnie dyskusji o nowelizacji prawa łowieckiego w Polsce ujawniły dramatycznie niską jakość wiedzy o świecie, w którym żyjemy, o środowisku przyrodniczym, o łowiectwie, a...© magazyn sezon 2016