Swarovski EL Range 8x42

Człowiek potrafi poprawnie określić odległość do obserwowanego obiektu jedynie w zasięgu swoich ramion – i to w zasadzie koniec naszych możliwości. Szacowanie większych dystansów przychodzi nam z trudem. Już przy odległościach 150–200 m mylimy się o 20–30%. Jeśli szacujemy, jaki odcinek mamy do przejścia, to dodatkowe 50 m nie zrobi nam dużej różnicy. Jeśli jednak chcemy trafić w cel wielkości lisa, to niezbędne jest precyzyjne określenie odległości.

Można latami ćwiczyć tę umiejętność (z lepszym lub gorszym skutkiem), ale można też zaopatrzyć się w urządzenie, które pozwoli na bezbłędne i precyzyjne określenie odległości do celu. Takim sprzętem jest Swarovski EL Range 8x42. Konstruktorzy z austriackiego Absam postawili sobie za cel zintegrowanie lornetki z dalmierzem bez strat dla jakości widzianego obrazu i transmisji światła. Źrenica wyjściowa lornetki 5,2 mm sprawia, że można ją wykorzystywać nie tylko o zmierzchu, ale również w nocy. W porównaniu z lornetką Swarovskiego SLC 8x56 WB jest nieznacznie ciemniejsza, jednak różnice w jasności są subiektywne, a im myśliwy starszy, tym będą mniej dostrzegalne. Obraz jest ostry i wyraźny, a jego duża „rozdzielczość” umożliwia dostrzeganie szczegółów obserwowanych obiektów i ich bezbłędną identyfikację. Czego chcieć więcej?

W swojej klasie (lornetek z dalmierzem) EL Range jest urządzeniem najlżejszym (910 g; 1030 g z paskiem i deszczochronem) i dysponującym najszerszym polem widzenia (137 m z 1000 m).

W prawym okularze widzimy pierścień celownika dalmierza pozwalający na precyzyjny wybór obiektu, do którego dystans zamierzamy zmierzyć. Wyświetlenie wyniku pomiaru następuje w okularze lewym. Dalmierz umożliwia pomiar dystansu w zakresie 30–1375 m z dokładnością do 1 m. Szereg przesuwających się kresek to znak, że urządzenie pracuje. Dla pewności z kolejnym pomiarem powinniśmy odczekać około 2 s. Sprzęt może też pracować w trybie ciągłym, który włączamy, trzymając przycisk pomiaru przez co najmniej 3 s – jeżeli po tym czasie nie zwolnimy przycisku, wyświetli się automatycznie aktualizowana odległość do celu. Tryb ciągły zostanie zatrzymany po zwolnieniu przycisku lub automatycznie po 120 s ciągłej pracy.

W lornetkach EL Range Swarovski zastosował oprogramowanie SWAROAIM służące do balistycznej korekty dystansu strzału, które na podstawie odległości i kąta strzału wylicza skorygowaną odległość do celu dla uwzględnienia poprawki celowania. Pomiar skorygowany jest wyświetlany poniżej wartości pomiaru dystansu bezpośredniego. Różnica wynika z działania siły grawitacji – przy strzale pod znacznym kątem w górę lub w dół wpływ grawitacji na pocisk jest mniejszy niż przy strzale na taki sam dystans w poziomie. W sytuacji polowania w górach i strzałów na znaczne odległości jest to niezwykle istotne. Już po kilku pomiarach odległości do obiektów znajdujących się powyżej lub poniżej stanowiska strzelca znajdujemy potwierdzenie dla starej strzeleckiej maksymy: „Jeśli strzelasz w dół lub pod górę, mierz zawsze pod dziurę”. Bowiem dystans skorygowany jest zawsze mniejszy niż rzeczywista odległość do celu.

Czy opłaca się zakup lornetki z wbudowanym dalmierzem, jeśli znacznie tańsze będzie zaopatrzenie się w dwa urządzenia – lornetkę i mały dalmierz? Tu każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Za wyborem zintegrowanego urządzenia przemawia ergonomia, szybkość i łatwość użycia. Dodatkowym atutem jest wbudowane dedykowane oprogramowanie balistyczne. Osobne dalmierze mają słabe właściwości optyczne i w praktyce w ogóle nie nadają się do użytku przy złych warunkach oświetlenia. Jeśli jeszcze jest tak, jak w przypadku EL Range 8x42, że nic nie tracimy na jakości obrazu i transmisji światła, to w mojej opinii warto zainwestować w zakup takiego dwufunkcyjnego sprzętu.

PRZECZYTAJ PEŁNĄ WERSJE / PRZECZYTAJ PEŁNĄ WERSJE

ZOBACZ TEŻ

Celownik termowizyjny FORTUNA ONE 6ХL

Testy

Termowizory Fortuna One to urządzenia łączące w sobie możliwość detekcji, rozpoznania a także oddania precyzyjnego strzału. Fortuna One dostępna jest w czterech wariantach...Jaka to stal? Autor: Sertiusz Mityn

Z czym do lasu

Powierzchowny przegląd stali kling. Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że wcale nie zamierzam zapuszczać się w gęstwinę metaloznawstwa i zanudzać czytelników szczegółami...Bieszczady światlem malowane

Przeczytaj

Na spotkanie z najznakomitszym piewcą bieszczadzkiej przyrody jedziemy do wsi Słonne nad Sanem. Tadeusz Budziński ma tam swoją letnią siedzibę, w której jako fotograf przyrody i myśliwy...Mauser 98 król sztucerów i sztucer królów

Retro

Niewiele innych modeli odcisnęło się równie wyraźnie na kartach historii rozwoju broni palnej, jak dzieło Paula Mausera z roku 1898. Sztucer narodził pod koniec wieku XIX się jako...© magazyn sezon 2016