Swarovski EL Range 8x42

Człowiek potrafi poprawnie określić odległość do obserwowanego obiektu jedynie w zasięgu swoich ramion – i to w zasadzie koniec naszych możliwości. Szacowanie większych dystansów przychodzi nam z trudem. Już przy odległościach 150–200 m mylimy się o 20–30%. Jeśli szacujemy, jaki odcinek mamy do przejścia, to dodatkowe 50 m nie zrobi nam dużej różnicy. Jeśli jednak chcemy trafić w cel wielkości lisa, to niezbędne jest precyzyjne określenie odległości.

Można latami ćwiczyć tę umiejętność (z lepszym lub gorszym skutkiem), ale można też zaopatrzyć się w urządzenie, które pozwoli na bezbłędne i precyzyjne określenie odległości do celu. Takim sprzętem jest Swarovski EL Range 8x42. Konstruktorzy z austriackiego Absam postawili sobie za cel zintegrowanie lornetki z dalmierzem bez strat dla jakości widzianego obrazu i transmisji światła. Źrenica wyjściowa lornetki 5,2 mm sprawia, że można ją wykorzystywać nie tylko o zmierzchu, ale również w nocy. W porównaniu z lornetką Swarovskiego SLC 8x56 WB jest nieznacznie ciemniejsza, jednak różnice w jasności są subiektywne, a im myśliwy starszy, tym będą mniej dostrzegalne. Obraz jest ostry i wyraźny, a jego duża „rozdzielczość” umożliwia dostrzeganie szczegółów obserwowanych obiektów i ich bezbłędną identyfikację. Czego chcieć więcej?

W swojej klasie (lornetek z dalmierzem) EL Range jest urządzeniem najlżejszym (910 g; 1030 g z paskiem i deszczochronem) i dysponującym najszerszym polem widzenia (137 m z 1000 m).

W prawym okularze widzimy pierścień celownika dalmierza pozwalający na precyzyjny wybór obiektu, do którego dystans zamierzamy zmierzyć. Wyświetlenie wyniku pomiaru następuje w okularze lewym. Dalmierz umożliwia pomiar dystansu w zakresie 30–1375 m z dokładnością do 1 m. Szereg przesuwających się kresek to znak, że urządzenie pracuje. Dla pewności z kolejnym pomiarem powinniśmy odczekać około 2 s. Sprzęt może też pracować w trybie ciągłym, który włączamy, trzymając przycisk pomiaru przez co najmniej 3 s – jeżeli po tym czasie nie zwolnimy przycisku, wyświetli się automatycznie aktualizowana odległość do celu. Tryb ciągły zostanie zatrzymany po zwolnieniu przycisku lub automatycznie po 120 s ciągłej pracy.

W lornetkach EL Range Swarovski zastosował oprogramowanie SWAROAIM służące do balistycznej korekty dystansu strzału, które na podstawie odległości i kąta strzału wylicza skorygowaną odległość do celu dla uwzględnienia poprawki celowania. Pomiar skorygowany jest wyświetlany poniżej wartości pomiaru dystansu bezpośredniego. Różnica wynika z działania siły grawitacji – przy strzale pod znacznym kątem w górę lub w dół wpływ grawitacji na pocisk jest mniejszy niż przy strzale na taki sam dystans w poziomie. W sytuacji polowania w górach i strzałów na znaczne odległości jest to niezwykle istotne. Już po kilku pomiarach odległości do obiektów znajdujących się powyżej lub poniżej stanowiska strzelca znajdujemy potwierdzenie dla starej strzeleckiej maksymy: „Jeśli strzelasz w dół lub pod górę, mierz zawsze pod dziurę”. Bowiem dystans skorygowany jest zawsze mniejszy niż rzeczywista odległość do celu.

Czy opłaca się zakup lornetki z wbudowanym dalmierzem, jeśli znacznie tańsze będzie zaopatrzenie się w dwa urządzenia – lornetkę i mały dalmierz? Tu każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Za wyborem zintegrowanego urządzenia przemawia ergonomia, szybkość i łatwość użycia. Dodatkowym atutem jest wbudowane dedykowane oprogramowanie balistyczne. Osobne dalmierze mają słabe właściwości optyczne i w praktyce w ogóle nie nadają się do użytku przy złych warunkach oświetlenia. Jeśli jeszcze jest tak, jak w przypadku EL Range 8x42, że nic nie tracimy na jakości obrazu i transmisji światła, to w mojej opinii warto zainwestować w zakup takiego dwufunkcyjnego sprzętu.

PRZECZYTAJ PEŁNĄ WERSJE / PRZECZYTAJ PEŁNĄ WERSJE

ZOBACZ TEŻ

Helion XP50

Testy

Termowizor Pulsar Helion XP 50 Paradoksalnie całoroczny okres polowań na lochy oraz konieczność ograniczenia liczebności dziczej populacji stawia przed etycznymi myśliwymi wyższe wymagania...Między lufą a wilkiem Autor: Eugeniusz Pudlis

Przeczytaj

Jeleń na makatkach – symbol kiczu i bezguścia – odszedł do lamusa. Ale ten realny, buszujący w polskich lasach, przeżywa swoje apogeum. W ciągu ostatnich 12 lat podwoił swój...Kolekcjoner

Retro

Można zaryzykować tezę, że łowiectwo jest tym, co nas jako gatunek uczłowieczyło. Pierwsze narzędzia powstały, aby skuteczniej polować. Pierwotny człowiek musiał współpracować,...Zabijam więc jestem Autor: Zbigniew Ciemniewski

Z czym do lasu

Ostatnie tygodnie dyskusji o nowelizacji prawa łowieckiego w Polsce ujawniły dramatycznie niską jakość wiedzy o świecie, w którym żyjemy, o środowisku przyrodniczym, o łowiectwie, a...© magazyn sezon 2016