SAUER S 404 – Sztucer nowej ery

Sauer S404 to wiele innowacyjnych rozwiązań w jednej broni zaprojektowanych w zgodzie z klasyczną linią Sauera – marki słynącej z doskonałej jakości.

Polski dystrybutor Sauera firma M&K Szuster z Warszawy przekazała nam do testów Sauera S 404 CLASSIC. Dostępne są również wersje: ELEGANCE – z osadą wykonaną z drewna o wybitnym usłojeniu, CLASSIC XT – z syntetyczną osadą, SYNCHRO XT – z osadą syntetyczną, pełnym chwytem pistoletowym z otworem na kciuk i regulowaną baką. Modułowa budowa broni umożliwia jednak dowolne komponowanie broni i zawsze możemy sobie dokupić do broni z osadą ELEGANCE dodatkową osadę SYNCHRO XT. I w zależności czy wybieramy się na uroczyste polowanie zbiorowe czy na zawody strzeleckie wybierać pomiędzy pięknym drewnem lub ergonomiczną i odporną na warunki pogodowe osadą syntetyczną.

Testowaliśmy egzemplarz w kalibrze .308Win. W przedziale medium dostępne są również wersje w kalibrach .243Win.,6,5x55 SE, .270 Win., 7x64,.30-06 Spirng., 8x57 IS, 9,3x62. Dla magnum przewidziano 7mm Rem. Mag., .300 Win. Mag., 8x68 S, .338 Win. Mag., a dla polujących na naprawdę grubego zwierza opracowano wersję big game w kalibrze 375 H&H Mag. Testowana broń bez celownika optycznego ważyła 3400g.

Ergonomiczną osadę ErgoLux z prostym grzbietem kolby idealnie dostosowano wysokością do otwarcia zamka i celowania przez celownik optyczny. Broń jest idealnie wyważona ergonomicznie wyprofilowany pistoletowy chwyt rękojeści zakończono trzewiczkiem z hebanu, który doskonale pozycjonuje dłoń i ułatwia poprawny i powtarzalny skład.

Hebanową wstawką zakończona jest też końcówka przedniej części osady w której zamocowano bączek zintegrowany z imbusowym kluczem. Za jego pomocą i specjalnemu systemowi montażu przedniej części osady, możemy ją bardzo łatwo odłączyć od broni. Po jej ściągnięciu uzyskujemy dostęp do regulacji oporu spustu. Sztucer wyposażono w jednooporowy spust z regulacją siły oporu Sauer Quattro umożliwiającą ustawienie oporu w dla czterech stopni I z oporem 550g, II – 750g, III – 1000g, IV – 1250g (z tolerancją +/– 50g). Ustawienie I jest ekstremalnie delikatne, a gładka jednooporowa praca sprawia, że odpala niemal od dotknięcia. Pozycja spustu może być regulowana w zakresie 8 mm dzięki czemu umożliwia jego dostosowanie do naszej dłoni i długości palca wskazującego.

Zamek zakończony łatwo wymienialną główką z 6 ryglami pracuje perfekcyjnie. Repetując bron miałem wrażenie, że porusza się jakby na poduszce powietrznej. Gałka zamka jest odkręcana, co umożliwia łatwą wymianę kulki na większą, lub wykonaną wg naszych indywidualnych oczekiwań np. ze szlachetnego drewna, z rogu, ze srebra, gładką lub grawerowaną.

Otwarte przyrządy celownicze z ruchomą muszką umożliwiają łatwą regulację w obu płaszczyznach. W podstawie muszki z przodu jest otwór do regulacji pionowej, przez otworek na górze przed muszką regulujemy celownik w płaszczyźnie poziomej Regulowana szczerbinka i muszka. Fabrycznie otwarte przyrządy celownicze ustawione są w punkt na dystansie 50 m dla amunicji wskazanej na tarczy kontrolnego przystrzelania broni.

Pojemność standardowego jednorzędowego magazynka dla kalibrów medium to 3 naboje dla magnum i big game 2. Opcjonalnie można dokupić magazynki o pojemności 4 lub 5 naboi dla kalibrów medium i 3 lub 4.nabojowe dla magnum i big game. Metalowe denko magazynka umożliwia wykonanie indywidualnych grawerunków. Dwufunkcyjny przycisk zwalniania/blokady magazynka MagLock zapobiega przypadkowemu wypadnięciu magazynka. Aby uniemożliwić niezamierzone odłączenie magazynka przesuwamy przycisk zwalniania do przodu w kierunku wylotu lufy

Sauer 404 to bardzo udana konstrukcja. Projektantom z Sauera udało się stworzyć broń która czerpie z najlepszych konstrukcji modułowych, utrzymując jednocześnie klasyczne piękno i wysoką funkcjonalność charakterystyczną dla produktów marki Sauer i łączy te cechy z ponadprzeciętną celnością i najwyższym poziomem jakości wykonania.

PRZECZYTAJ PEŁNĄ WERSJE / PRZECZYTAJ PEŁNĄ WERSJE

ZOBACZ TEŻ

Helion XP50

Testy

Termowizor Pulsar Helion XP 50 Paradoksalnie całoroczny okres polowań na lochy oraz konieczność ograniczenia liczebności dziczej populacji stawia przed etycznymi myśliwymi wyższe wymagania...Kolekcjoner

Retro

Można zaryzykować tezę, że łowiectwo jest tym, co nas jako gatunek uczłowieczyło. Pierwsze narzędzia powstały, aby skuteczniej polować. Pierwotny człowiek musiał współpracować,...Między lufą a wilkiem Autor: Eugeniusz Pudlis

Przeczytaj

Jeleń na makatkach – symbol kiczu i bezguścia – odszedł do lamusa. Ale ten realny, buszujący w polskich lasach, przeżywa swoje apogeum. W ciągu ostatnich 12 lat podwoił swój...Zabijam więc jestem Autor: Zbigniew Ciemniewski

Z czym do lasu

Ostatnie tygodnie dyskusji o nowelizacji prawa łowieckiego w Polsce ujawniły dramatycznie niską jakość wiedzy o świecie, w którym żyjemy, o środowisku przyrodniczym, o łowiectwie, a...© magazyn sezon 2016