Helion XP50

Termowizor Pulsar Helion XP 50

Paradoksalnie całoroczny okres polowań na lochy oraz konieczność ograniczenia liczebności dziczej populacji stawia przed etycznymi myśliwymi wyższe wymagania co do precyzyjnego rozpoznania i wyboru sztuki do odstrzału. Oprócz doświadczenia, obserwacji zachowania i pokroju obserwowanej sztuki możemy wykorzystać najnowsze urządzenia techniczne do których niewątpliwie zaliczamy termowizory.

Na polskim rynku jednym z najchętniej wybieranych produktów są termowizory marki Pulsar. Najnowszą serią termowizorów obserwacyjnych, którą mają w ofercie jest Pulsar Helion. W skład serii wchodzą dwa modele z matrycą termoczuła w technologii 17 µm, Helion XQ o rozdzielczości sensora 384 na 288 pikseli oraz Helion XP z matrycą 640x480 pikseli. Oba modele wyposażono w doskonałej jakości wyświetlacz AMOLED o rozdzielczości 640x480 pikseli doskonale odwzorowujący szczegóły obserwowanych obiektów i umożliwiający wybór koloru wyświetlania obrazu spośród 8 dostępnych trybów barwnych.

Monokular doskonale leży w dłoni a przyciski otoczono specjalną ramką umożliwiającą ich dotykową identyfikację. Uruchomienie urządzenia od naciśnięcia przycisku on/off do pojawienia się obrazu w wyświetlaczu zajmuje ok 7 sekund. Jeśli nie prowadzimy obserwacji to możemy wygasić wyświetlacz, jego ponowne uruchomienie następuje błyskawicznie niemal jednocześnie z naciśnięciem przycisku.

Testowany termowizor wyposażony był w najmocniejszy obiektyw 50mm, który zapewnia powiększenie bazowe 2,5 × przy liniowym polu widzenia 218m/1000m. W serii Helion XP mamy możliwość stosowania wymiennych obiektywów. Oprócz 50. dostępne są obiektywy 28 i 38 mm. Dające powiększenie bazowe odpowiednio 1,4 i 1,9 × i pole widzenia 390 m/1000 m dla obiektywu 28mm i 286 m/1000 m dla 38 mm. W zależności od tego czy potrzebujemy szerokiego pola widzenia do detekcji zwierzyny czy większego przybliżenia do jej precyzyjnego rozpoznania możemy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt.

Dzięki wysokiej rozdzielczości matrycy i wyświetlacza możliwe jest efektywne wykorzystanie cyfrowego powiększenia. Po każdorazowym uruchomieniu termowizora obraz wyświetlany jest w powiększeniu 2,5×. Możemy je płynnie zwiększyć do 20× co 0,1×, możemy też jednym przyciśnięciem zwiększyć je do 5× dwoma do 10× i trzema do 20×. W testowanym urządzeniu bez straty dla jakości obrazu można obserwować zwierzęta do powiększenia ok 10×. Pomiędzy 10-15× strata na jakości jest nieznaczna a powyżej 15× są już dostrzegalne piksele. Jednak najciekawszą funkcją Heliona związaną z powiększeniem jest obraz w obrazie. Całość wyświetlacza pracuje w powiększeniu bazowym, a centralny wycinek jest powiększony i wyświetlany w okienku. Dzięki czemu zachowujemy przegląd całego pola widzenia, a jednocześnie możemy dostrzec wybrane szczegóły obserwowanych obiektów. Powiększenie w okienku jest oczywiście regulowane.

Dzięki wysokiej częstotliwości odświeżania obrazu 50 Hz termowizor umożliwia obserwowanie bez zakłóceń i przerw nawet bardzo szybko poruszających się obiektów, jednak w nocy w łowisku poza sowami i nietoperzami obiektów takich raczej zbyt dużo nie zobaczymy. Natomiast częste odświeżanie zdecydowanie przyda się, jeśli prowadzimy obserwację w ruchu np. jadąc samochodem.

Termowizor wyposażony jest w rejestrator video umożliwiający kręcenie filmów i utrwalanie zdjęć z naszych obserwacji na wewnętrznej karcie pamięci o pojemności 8 GB. Fanom nowych technologii wiele frajdy da możliwość transmisji widzianego w termowizorze obrazu na smartfon. Dzięki modułowi WI FI, po zainstalowaniu w telefonie odpowiedniej aplikacji Stream Vision możemy podzielić się tym co widzimy ze współtowarzyszem łowów, a nawet wysłać nagranie do internetu. Należy przy tym zachować rozwagę szczególnie jeśli nagrywamy wrażliwe momenty naszych łowieckich wypraw.

W czasie testów w łowisku nasza uwagę zwróciła wysoka czułość termowizora na różnice temperatur. Urządzenie kalibrując się automatycznie dopasowuje czułość tak, że na obserwowanych zwierzętach widać cieplejsze i zimniejsze obszary. Co w połączeniu z wysoką jakością obserwowanego obrazu pozwala niemal bezbłędnie rozpoznać nie tylko gatunek, ale również płeć zwierzęcia. Jeśli do tego dołożymy wysoką częstotliwość odświeżania i praktycznie niezauważalne automatyczne kalibrowanie matrycy to możemy powiedzieć, że mamy do czynienia z najnowocześniejszym termowizorem obserwacyjnym jaki kiedykolwiek dostępny był na rynku cywilnym. Możliwość wykorzystania termowizora o tak wysokiej jakości, nie tylko poprawia efektywność i bezpieczeństwo nocnych polowań, ale wprowadza nas do niedostępnego dotąd dla naszych zmysłów nocnego świata przyrody, w którym dzieje się dużo więcej niż dotąd nam się wydawało.

PRZECZYTAJ PEŁNĄ WERSJE / PRZECZYTAJ PEŁNĄ WERSJE

ZOBACZ TEŻ

Helion XP50

Testy

Termowizor Pulsar Helion XP 50 Paradoksalnie całoroczny okres polowań na lochy oraz konieczność ograniczenia liczebności dziczej populacji stawia przed etycznymi myśliwymi wyższe wymagania...Kolekcjoner

Retro

Można zaryzykować tezę, że łowiectwo jest tym, co nas jako gatunek uczłowieczyło. Pierwsze narzędzia powstały, aby skuteczniej polować. Pierwotny człowiek musiał współpracować,...Między lufą a wilkiem Autor: Eugeniusz Pudlis

Przeczytaj

Jeleń na makatkach – symbol kiczu i bezguścia – odszedł do lamusa. Ale ten realny, buszujący w polskich lasach, przeżywa swoje apogeum. W ciągu ostatnich 12 lat podwoił swój...Zabijam więc jestem Autor: Zbigniew Ciemniewski

Z czym do lasu

Ostatnie tygodnie dyskusji o nowelizacji prawa łowieckiego w Polsce ujawniły dramatycznie niską jakość wiedzy o świecie, w którym żyjemy, o środowisku przyrodniczym, o łowiectwie, a...© magazyn sezon 2016