Keppeler & Titan

Dozwolony w większości europejskich krajów dystans polowania ograniczony do 200 m wynika z konieczności bezbłędnego rozpoznania zwierzyny, do której zamierzamy oddać strzał, a także balistyki amunicji w powszechnie wykorzystywanych kalibrach. Odpowiednio przystrzelana broń nie wymaga na tym dystansie praktycznie żadnych poprawek celowania. Niemal każda seryjnie produkowana jest w stanie w miarę powtarzalnie strzelać na tę odległość. Jednocześnie jest to też dystans, na którym powinien sobie poradzić każdy strzelec o przeciętnych umiejętnościach.

Problem w tym, że dla dobrej jakościowo broni z niezawodnym celownikiem załadowanej precyzyjną amunicją 200 m to żadne wyzwanie. Postanowiliśmy sprawdzić, czy wyzwaniem takim będzie odległość 300 m, czyli pierwszy najkrótszy dystans klasyfikowany w strzelaniach długodystansowych.

Założeniem było, jak sprawdzi się seryjnie produkowana precyzyjna broń wyposażona w celownik do strzelań długodystansowych jednocześnie możliwy do wykorzystania przez myśliwych, zasilana precyzyjną amunicją tarczową. Dodatkowo chcieliśmy zweryfikować w praktyce programy i tabele balistyczne udostępniane przez producentów lunet i amunicji.

Pojedynek rozegraliśmy w samo południe na 300-metrowej osi strzelnicy w Jasieniu, należącej do Nadleśnictwa Kluczbork. Naszymi przeciwnikami były tarcze demonstracyjne Hornady z półcalową siatką poglądową. Po drugiej stronie osi na stanowiskach strzeleckich stanęły trzy sztucery. Dwa pierwsze w kalibrze .308 Winchester i trzeci w kalibrze .223 Remington.

Pierwszym był Keppeler Hunting Match wyposażony w celownik Swarovski X5i 5-25×56 P z siatką celowniczą 1/8 MOA L PLEX–I+.

Drugim był Rößler Titan 6 w syntetycznej osadzie Target Light Soft Touch z celownikiem Swarovski Z6i 5-30×50 P z siatką balistyczną BR.

Trzecim był Keppeler Hunting Match wyposażony w lunetę Z6i 5-30×50 P z pokrętłem balistycznym i siatką celowniczą L 4W-I o skoku regulacji 1 cm na 100 m.

Wybraliśmy tę właśnie broń, ponieważ są to modele fabrycznie przygotowane do precyzyjnego strzelania i można zabrać je na strzelnicę prosto z półki sklepowej.

Do montażu lunet wykorzystaliśmy montaże Łuszczek przeznaczone do testowanych modeli broni. Wszystkie sztucery zostały przystrzelane w punkt na dystansie 100 m. Z broni w kalibrze .308 Win strzelaliśmy amunicją Lapua 175 gr OTM SCENAR L, a ze sztucera .223 Rem – Lapua 69 gr OTM SCENAR.

Wyniki sprawdzianu w 59 nr Magazynu Sezon

PRZECZYTAJ PEŁNĄ WERSJE / PRZECZYTAJ PEŁNĄ WERSJE

ZOBACZ TEŻ

Helion XP50

Testy

Termowizor Pulsar Helion XP 50 Paradoksalnie całoroczny okres polowań na lochy oraz konieczność ograniczenia liczebności dziczej populacji stawia przed etycznymi myśliwymi wyższe wymagania...Między lufą a wilkiem Autor: Eugeniusz Pudlis

Przeczytaj

Jeleń na makatkach – symbol kiczu i bezguścia – odszedł do lamusa. Ale ten realny, buszujący w polskich lasach, przeżywa swoje apogeum. W ciągu ostatnich 12 lat podwoił swój...Kolekcjoner

Retro

Można zaryzykować tezę, że łowiectwo jest tym, co nas jako gatunek uczłowieczyło. Pierwsze narzędzia powstały, aby skuteczniej polować. Pierwotny człowiek musiał współpracować,...Zabijam więc jestem Autor: Zbigniew Ciemniewski

Z czym do lasu

Ostatnie tygodnie dyskusji o nowelizacji prawa łowieckiego w Polsce ujawniły dramatycznie niską jakość wiedzy o świecie, w którym żyjemy, o środowisku przyrodniczym, o łowiectwie, a...© magazyn sezon 2016